Real Madrid thuhet se e sheh qendërmbrojtësin e Benfica-s, Antonio Silva (2003), si një alternativë për transferimin e verës për Josko Gvardiol (2002) të RB Leipzig.

Antonio, 19 vjeç, është 187 cm i gjatë, por ka më pak përvojë në ekipin e parë se Gvardiol, 21 vjeç, pasi mbrojtësi i fundit shkëlqeu në skenën e Kupës së Botës në Katar dhe ka qenë një i rregullt i Bundesligës për dy sezone por Leipzigu i kërkoi 110 milionë euro Chelseas për teserën e tij.

Sidoqoftë, për Antonion, Benfica kërkon 100 milionë euro dhe Real Madridi është i gatshëm të bëjë një ofertë afër asaj shifre, nëse nuk e blen Gvardiol, sipas gazetës portugeze Record.

Real Madrid dëshiron një qendërmbrojtës të ri këtë verë pavarësisht, thuhet në raport, dhe është thjesht një çështje se cilin të zgjedhin.

Los Blancos po ndërtojnë ngadalë një lëvizje rinore, me Vinicius Junior, Rodrygo, Aurelien Tchouameni dhe Eduardo Camavinga në mesin e rregulltarëve aktualë të skuadrës që mund të paraqiten në Santiago Bernabeu për shumë vite në vijim. Ata janë të etur për të shtuar një qendërmbrojtës në adoleshencë ose në fillim të të 20-ave, i cili mund të përshtatet me atë afat kohor.