Paolo Maldini është padyshim një nga mbrojtësit e majtë më të mirë të të gjitha kohërave

Ka shumë pritshmëri nga mbrojtësit për të ndihmuar ekipin e tyre dhe për të siguruar prapavijën, ndërsa pritet gjithashtu të ndihmojnë në sigurimin e një kërcënimi sulmues.  Ne kemi parë disa nga mbrojtësit e majtë më të mirë të hijeshojnë botën e futbollit gjatë shekullit të kaluar, me disa prej tyre të lënë përshtypjen e fundit.

Me statistikat e marra nga Transfermrkt, këtu janë 10 mbrojtësit më të mirë të majtë të të gjitha kohërave.

10. Ashley Cole  (1980) – Arsenal, Chelsea, AS Roma, LA Galaxy, Derby County

Gjatë shtatë viteve të tij me Arsenalin, Cole fitoi dy tituj të Premier League dhe tre FA Cup, dhe ishte një pjesë kyçe e skuadrës së ‘Invincibles’.  Ai bëri kalimin e diskutueshëm te Chelsea dhe vazhdoi të fitojë një tjetër Premier League, katër Kupa FA, një Kupë të Ligës dhe një trofe të Champions League.

9. Bixente Lizarazu (1969) – Girondins Bordeaux, Athletic Bilbao, Bayern Munich, Marseille

Lizarazu bëri emër si një nga mbrojtësit më të mirë sulmues të të gjitha kohërave.  Në nivel klubesh, ai fitoi tituj të Ligue 1, gjashtë tituj të Bundesligës, pesë Kupa të Gjermanisë, katër Kupa të Ligës së Gjermanisë dhe një Ligë të Kampionëve, ndërsa në nivel ndërkombëtar ai ndihmoi Francën të ketë sukses në Kupën e Botës 1998 dhe Euro 2000 dhe fitoi 97 ndeshje.

8. Marcelo – Fluminense, Real Madrid

Marcelo është padyshim lojtari më i dekoruar në këtë listë, me 22 trofe, duke përfshirë katër Champions League.  Braziliani ka fituar gjithashtu bronz olimpik (2008) dhe argjend (2012).  Paraqitjet e Marcelos gjatë dekadës së fundit i kanë dhënë atij një vend në FIFPro World XI gjashtë herë, krahas legjendave të tjera të futbollit, duke përfshirë Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, Sergio Ramos, Andres Iniesta.

7. Antonio Cabrini (1957) – Cremonese, Atalanta, Juventus, Bologna

Cabrini e kaloi të gjithë karrierën e tij në Itali, duke fituar gjashtë tituj të Serie A dhe një kampionat evropian.  Italiani gjithashtu luajti një rol të madh për kombëtaren e tij së bashku me portierin legjendar Dino Zoff, Claudio Gentile dhe Gaetano Scirea dhe i dha fuqi Azzuri-t në fitoren e Kupës së Botës në 1982.

6. Nilton Santos  (1925-2013) – Botafogo

Santos fitoi gjashtë trofe në nivel vendas, por nderimet e tij më të mëdha ishin fitimi i dy Kupave të Botës me Brazilin, në 1958 dhe 1962. Ai është anëtar i Ekipit Botëror të shekullit të 20-të dhe u emërua nga Pele si një nga 125 futbollistët më të mëdhenj të gjallë në një ceremoni të çmimeve të FIFA-s në 2004.

5. Giacinto Facchetti (1942-2006) – Inter

Facchetti e kaloi të gjithë karrierën e tij në Inter, i cili më pas tërhoqi fanellën me numrin tre pas vdekjes së tij.  Gjatë kohës së tij me gjigantët e Serisë A, ai fitoi katër tituj ligë, një Kupë të Italisë dhe dy Kupa Evropiane.  Facchetti gjithashtu bëri një rekord 94 paraqitje për Italinë dhe fitoi Kampionatin Evropian në 1968.

4. Roberto Carlos (1973) – Uniao Sao Joao, Palmeiras, Inter, Real Madrid, Fenerbahce, Corinthians, Anzhi Makhachkala

Roberto Carlos bëri emër kur Fabio Capello e solli në Real Madrid, dhe pjesa tjetër është histori.  Ai bëri 524 paraqitje për Los Blancos gjatë një periudhe nëntëvjeçare, duke shënuar 69 herë duke fituar katër tituj ligë dhe tre Liga të Kampionëve.

3. Ruud Krol (1949) – Ajax, Vancouver Whitecaps, Napoli, AS Cannes.

Ruud Krol ishte një legjendë absolute me këmbët e tij dhe ishte një lexues i shkëlqyer i lojës.  Ai fitoi gjashtë tituj të Eredivisie dhe tre Kupa Evropiane me Ajax-in dhe përfundoi i treti në votimin për Topin e Artë në 1979.

2. Paul Breitner (1951) – Bayern Munich, Real Madrid, Eintracht Branschweig

Breitner është një nga katër lojtarët e vetëm që ka shënuar në dy Kupa Bote të ndryshme për Gjermaninë.  Gjatë karrierës së tij 13-vjeçare, gjermani ka shënuar 103 gola në 369 paraqitje në ligë.  Në nëntë sezonet e tij në Bayern, Breitner fitoi pesë tituj të Bundesligës, dy DFB Pokals dhe një Kupë Evropiane.

1. Paolo Maldini (1968) – Milan

Paolo Maldini është padyshim mbrojtësi i majtë më i mirë që ka zbukuruar botën e futbollit deri më tani.  Jo shumë sulmues, Maldini ishte solid në prapavijë dhe luajti një rol vendimtar për Milanin gjatë sezonit 1987-88, kur ata pësuan vetëm 14 gola në 30 ndeshje të ligës.  Gjatë periudhës së tij 25-vjeçare në San Siro, Maldini fitoi pesë Kupa Evropiane, një më shumë se ai ka vetëm Paco Gento i Real Madridit.