Afati kalimtar veror për transferimin e futbollistëve ka përfunduar dhe nuk kanë munguar shpenzimet e mëdha nga klubet evropiane.

Liga e Kampionëve për sezonin e ri do të startojë sonte dhe 32 ekipe pjesëmarrëse synojnë trofeun e madh.

32 klubet pjesëmarrëse në Ligën e Kampionëve për këtë edicion kanë shpenzuar së bashku 3 miliard euro për transferimin e futbollistëve të rinj.

Dy klubet që kanë shpenzuar më së shumti janë Paris Saint Germain dhe Manchester City që kanë shpenzuar nga 241,1 milionë euro për futbollistët e afruar në radhët e tyre.

Arsenal, Manchester United dhe Bayern Munich janë në top pesëshe sa i përket skuadrave që kanë shpenzuar më së shumti.

Befasia padyshim që është Barcelona, me klubin katalunas që është skuadra që ka shpenzuar më së pakti nga 32 ekipet pjesëmarrëse në Ligën e Kampionëve.

Katalunasit në afatin kalimtar veror kanë shpenzuar vetëm 3,2 milionë euro për transferime dhe ndodhen në pozitën e fundit.

Kjo është një renditje e të gjitha 32 klubeve në Ligën e Kampionëve këtë sezon bazuar në atë se sa shpenzuan në tregun e transferimeve këtë verë.

1. PSG – 241.1 milionë euro
2. Manchester City – 241.1 milionë euro
3. Arsenal – 234.9 milionë euro
4. Manchester United – 206.7 milionë euro
5. Bayern Munich – 155 milionë euro
6. Newcastle United – 153.2 milionë euro
7. Leipzig — 152.5 milionë euro
8. Real Madrid – 129.5 milionë euro
9. AC Milan – 114 milionë euro
10. Napoli – 104 milionë euro
11. Benfica – 69 milionë euro
12. Inter Milan – 64.2 milionë euro
13. Lens — 63,9 milionë euro
14. Borussia Dortmund – 62 milionë euro
15. PSV — 53,5 milionë euro
16. Lazio – 37.2 milionë euro
17. Feyenoord – 37.2 milionë euro
18. Atletico Madrid – 33.7 milionë euro
19. Porto — 33.4 milionë euro
20. Sevilla — 32 milionë euro
21. Union Berlin — 32 milionë euro
22. Salzburg – 30.3 milionë euro
23. Galatasaray – 29.2 milionë euro
24. Celtic – 22.3 milionë euro
25. Sporting Braga – 17.8 milionë euro
26. Real Sociedad – 17.4 milionë euro
27. Crvena Zvezda – 12.4 milionë euro
28. Shakhtar Donetsk – 12 milionë euro
29. Royal Antwerp – 10.5 milionē euro
30. Copenhagen — 8 milionë euro
31. Young Boys — 3.9 milionë euro
32. Barcelona – 3.4 milionë euro