Futbollisti i Evertonit, Richarlison beson se ka tre qendërmbrojtës në botë më të mirë sesa rivali i tij nga Liverpooli, Virgil van Dijk.
Mbrojtësi holandez vlerësohet gjerësisht si mbrojtësi më i mirë i qendrës dhe fitoi çmimin “Lojtari më i mirë” i vitit 2019 nga UEFA, si dhe përfundoi i dyti pasi Lionel Messit në garën për Topin e Artë.

Van Dijk, që nga ardhja e tij prej 80 milionë eurosh nga Southamptoni në janarin e vitit 2018, ka qenë një zbulim në Anfield, duke luajtur një rol kryesor në triumfin e tyre të gjashtë të Ligës së Kampionëve dhe këtë sezon në rrugën prej titullin në Ligën Premier.
Por, përpara derbit të kësaj të diele në Goodison Park ndaj Evertonit, Richarlison u përkujdes ta ngacmojë holandezin Van Dijk.

“Njerëzit flasin shumë për të, po ai është një mbrojtës i shkëlqyeshëm, por unë tashmë kam dribluar atë. Ai u zgjodh si një nga tre më të mirët në botë pasi kishte një sezon të shkëlqyeshëm. Por po, për mua ka mbrojtës më të mirë se ai. Thiago Silva, Marquinhos dhe Sergio Ramos janë më të mirë”, ka thënë Richarlison në një intervistë për The Mirror.