Legjenda e Brazilit dhe Barcelonës, Rivaldo i është bashkuar zërave që po proklamojnë një transferim të yllit argjentinas, Lionel Messi te Interi.

Messi ka qenë shumë i lidhur me një largim nga Barcelona në verë dhe klubi italian, Interi, mendohej si destinacioni më i mundur.

Megjithatë, Rivaldo nuk e beson një largim të Messit nga Barcelona dhe aq më pak një transferim në Serie A te Interi.

“Presidenti i Interit Massimo Moratti tha këtë javë se ai mund të sillte Lionel Messi në klub dhe të rifillojë përplasjen e tij personale me Cristiano Ronaldon në Itali, por siç e kam thënë edhe më parë nuk e bëj besoj se argjentinasi do të largohej nga Barcelona për ndonjë klub tjetër evropian”, ka thënë fillimisht Rivaldo për Betfair.

“Mendoj se ai nuk ka asnjë arsye për të lënë Spanjën, por nëse kjo ndodh një ditë, atëherë ai mund të nënshkruajë për një klub nga Kina ose MLS, por vetëm kur ai të ndalojë të jetë kaq vendimtar për klubin katalunas”.

“Edhe nëse një veprim në Inter mund të ishte inkurajues financiarisht për lojtarin, unë dyshoj se nuk do të ishte e mjaftueshme për ta bindur atë dhe mendoj se kjo është më shumë si një propagandë nga presidenti i Interit sesa një mundësi reale në tregun e ardhshëm të transferimeve”.

“Sigurisht, Interi është një klub i madh evropian që ka pasur lojtarë të shkëlqyer në të kaluarën dhe ka arritur të fitojë tituj të rëndësishëm, por nuk mund ta imagjinoj që Messi të ndryshojë klub sa është akoma në nivelin e tij më të mirë te Barcelona”.

“Konsideroj se këto janë vetëm thashetheme dhe besoj se Messi duhet të përfundojë karrierën e tij në Evropë pasi përfaqësoi vetëm një klub”.

“Nëse ai largohet, atëherë do të jetë në Kinë ose në një klub i Amerikës, ku ai të mund të shijojë një mjedis të ndryshëm, me jo aq presion dhe konkurrencë”, përfundoi braziliani.