Nga Anglia në Angli. Pas triumfit në Wembley në verën e vitit 2021, historia e Italisë në Kampionatin Evropian rinis kundër Tre Luanëve në eliminatoret e Euro 2024. Sonte është ndeshja e parë e Azzurrit në grupin C në stadiumin ‘Maradona’ në orën 20:45. Trajneri Mancini ritheksoi se e ndjen gjithmonë rëndësinë e ndeshjeve me kombëtaren:

“Ka gjithmonë emocion kur përfaqëson vendin tënd, edhe gjatë himnit. Kur luan në stadiume kaq të rëndësishme, si ai i Napolit, për më tepër”.

Për hyrjen e re Mateo Retegui:

“Ai nuk më kujton Vierin, por argjentinasit e tjerë të parë në Itali. Nëse më duhet të përmend emra, do të them Batistutën e parë. Por ai është shumë i ri, ai mbërriti në Itali papritmas dhe prandaj i qetë. Ai ka nevojë për kohë por ka cilësi, është i zgjuar dhe i sjellshëm. Le të shpresojmë për më të mirën”.

Dhe për momentin për skuadrën blu:

“Në mesfushë nuk kemi probleme, kemi të zakonshmit. Ka një zgjedhje të madhe, dikush ka mbetur në shtëpi dhe do të kthehet. Në mbrojtje janë praktikisht të njëjtët, nuk është Bonucci. Përpara, pak “mund të ndryshojë, por ne jemi mjaft pozitivë.”

Më pas foli për kundërshtarët e Anglisë:

“Kur kombëtarja ka luajtur në Napoli, ata janë ndihmuar gjithmonë nga publiku, ata do të na japin ndihmën e tyre të zakonshme. Ndeshja kundër Anglisë është bërë klasike. Këtë ndeshje do ta luajmë nesër për herë të katërt në dy vjet kundër një kombëtareje që është ndër ekipet më të mira në botë. Ata kanë lojtarë të jashtëzakonshëm, vitet e fundit Skuadra ka qenë gjithashtu e pafat, por nesër pres një ndeshje të vështirë. Duam të fitojmë, nuk do të jetë e lehtë, por duam të fillojmë mirë”.