Roma-Sardar Azmoun, mund të bëhet. Giallorossi janë futur në garë për qendërsulmuesin iranian dhe i kanë bërë një ofertë Bayer Leverkusenit, sipas burimeve të ndryshme. Zgjedhja tani i kalon lojtarit, i cili duhet të vendosë nëse do të pranojë ofertën e vënë në tryezë nga Tiago Pinto. Ndjesitë janë pozitive, mbyllja e marrëveshjes është afër pasi edhe shifrat janë të ulëta, flitet për rreth . 7-8 milionë euro. Zgjedhja duhet të arrijë në orët në vijim, Roma është në nxitim sepse Mourinhos i duhet një qendërsulmues i dytë pas dështimit të negociatave të Duvan Zapata.

Azmoun (1995) është një sulmues fizikisht imponues, 186 centimetra me 80 kilogramë, dhe teknikisht i mirë me të dyja këmbët, pavarësisht se është një futbollist natyral i djathtë. Vitet e fundit, për shkak të problemeve të shumta fizike, ai ka luftuar për të gjetur vazhdimësi, por cilësitë e tij janë evidente. Sezoni i tij më i mirë erdhi në 2020-2021, kur ai shënoi 19 gola në 29 ndeshje për Zenit të Shën Petersburgut. AC Milan është gjithashtu pranë tij, sipas Bild, por ende nuk e ka zhytur goditjen. Mundësia e Giallorossit është joshëse, Azmoun do të ishte një shpatull perfekt për Paulo Dybala dhe gjithashtu një rezervë e shkëlqyer për Andrea Belotti.