Mesa duket Milani dhe Napoli e kanë humbur nënshkrimin e Houssem Aouar (1998) pasi ai duket i vendosur të nënshkruajë për Romën, sipas një raportimi.

Calciomercato shkruan se si Aouar kishte qenë në sytë e Giallorossëve për disa kohë, të cilët, si dhe Milani dhe Napoli,  dhe ata kanë punuar në fshehtësi për ta nënshkruar atë falas, duke qenë se marrëveshja e tij me Lyon skadon në 30 qershor.

Të hënën në mëngjes, mesfushori qendror i Lyon zbarkoi me një ndërmjetës në Romë për t’iu nënshtruar ekzaminimeve mjekësore në kampusin BioMedico i shoqëruar nga një punonjës i Giallorossi.

Pas disa orësh, Aouar u nis për në Lyon ku do të qëndrojë deri në fund të sezonit.  Duke pasur parasysh kontratën e tij që skadon, Aouar ishte i lirë të nënshkruante me një klub jashtë vendit nga 1 janari e tutje.

Futbollisti ka lindur në Francë dhe ka 1 paraqitje me përfaqësuesen e Francës, por ka edhe pasaportën e Algjerisë prej origjinës.

Roma u përpoq për 25-vjeçarin në dy dritaret e fundit të transferimit, por priti momentin e duhur për të sulmuar, duke mposhtur Milanin dhe Napolin.

Paga e tij duhet të jetë rreth 2.8 milionë euro neto në sezon plus bonuse.