Sulmuesi i Liverpoolit, Roberto Firmino (1991) raportohet se mund të kalojë te Roma e Jose Mourinhos.

Braziliani, 31 vjeç, do të bëhet lojtar i lirë në verë pasi u konfirmua se nuk do të rinovojë kontratën në fund të sezonit.

Ai i jep fund një periudhe tetëvjeçare në ‘Anfield’ ku ai ka kontribuar me 109 gola dhe 79 asistime në 359 paraqitje.

Por ende nuk është konfirmuar se ku do të luajë futboll në fillim të sezonit 2023/24.

Sipas gazetarit Nicolo Schira, Roma është e interesuar për sulmuesin e Amerikës së Jugut. Skuadrat e Mourinhos janë të vendosur të kualifikohen në Ligën e Kampionëve pasi janë të tretët në Serie A.

Roma gjithashtu ka ende shanse për të fituar Ligën e Evropës, pavarësisht humbjes 1-0 ndaj Feyenoord në ndeshjen e parë të ndeshjes së tyre çerekfinale.

Firmino ka qenë i lidhur me Napolin, Barcelonën, Bayern Munich dhe AC Milanin.