Goditja e rëndë e pësuar nga dëmtimi i Wijnaldum e detyroi Romën të kërkonte në treg një mesfushor të ri ndërkombëtar.  Në orët e fundit, menaxheri i përgjithshëm Tiago Pinto ka pasur një kontakt eksplorues me drejtuesit e Juventusi për mesfushorin zvicerian Denis Zakaria (1996).

Për momentin ka distancë për formulën e mundshme të transferimit sepse Giallorossi ofrojnë një huazim njëvjeçar ndërsa bardhezinjtë synojnë një shitje përfundimtare për rreth 18 – 20 milionë euro.

ALTERNATIVAT – Roma po lëviz në më shumë tavolina dhe gjithashtu ka hyrë për Paredes (1994).  Për momentin, ajo që ai i sjell argjentinasit nuk është një rrugë e lehtë sepse Juventusi është padyshim përpara.

Alternativa tjetër vjen nga Verona, mesfushori francez Adrien Tameze (1994), por ka një vlerësim të konsideruar të tepruar nga Giallorossi (15 milionë euro).

Tiago Pinto vlerëson anglezin Harry Winks (1996) dhe brazilianin Allan (1991) të cilët u ofruan përkatësisht nga Tottenham dhe Everton por për momentin nuk duket se kanë shanset që Zakaria ka, objektivi i madh i vërtetë.

 Pas kontaktit të parë të sotëm, është hapur një spirale, Roma kërkon përfaqësuesin zviceran.