Roy Keane emëroi ekipin e tij të gjitha kohërat e tij të të gjitha kohërave në Ligën Premier të Manchester United… pa vend për Paul Scholes apo Rio Ferdinand.

Irlandezi u shfaq në Sky Sports të hënën mbrëma për të komentuar Djajtë e Kuq në fitoren e tyre 3-0 ndaj Brentford.

Pas ndeshjes, paneli vendosi të argëtohej duke e detyruar Keane të zgjidhte një skuadër me yje të Man Utd.

50-vjeçari filloi duke përzgjedhur Peter Schmeichel përpara David de Gea dhe Edwin van der Sar në portë, pavarësisht se ai tha se “nuk ishte aq i mirë” sa menduan të gjithë.

Më pas ai shkoi me Gary Neville në krahun e djathtë, duke e quajtur atë një “shok skuadre shumë të mirë” dhe një “profesionist të lartë”.

Bashkëatdhetari i Keane, Denis Irwin, arriti të futej në krahun e majtë, pasi u vlerësua si një “personazh brilant”.

Zgjedhja e qendërmbrojtësve ishte detyra më e vështirë e Keane, por ai u vendos me Jaap Stam dhe Gary Pallister me këtë të fundit vetëm duke e mposhtur Rio Ferdinand.

Mesfusha e Keane kishte gjithashtu një ndjesi të fortë të viteve 1990, me Bryan Robson dhe Paul Ince që u preferuan përpara legjendës së skuadrës së vitit 1992, Paul Scholes.

Ince u cilësua si një “lojtar brilant” që Keane do të zgjidhte ta kishte “në llogore” me të.

Keane më pas tregoi se Robson kishte “guxim” të madh.

Dyshja e ekipit të vitit 1992, Ryan Giggs dhe David Beckham u zgjodhën në krahët, me Keane që i përshëndeti të dy si “konsistent”.

Keane gjithashtu u shpreh lirik për mënyrën se si Becks stërvitej, duke folur për “ndërrimin” që ai bënte gjithmonë.

Më pas ai përfundoi ekipin e tij duke përzgjedhur Cristiano Ronaldon dhe Wayne Rooneyn në fillim, pasi kishte luajtur me të dy gjatë ditëve të tyre si superyje adoleshentë.

Nuk kishte hapësirë ​​për legjendën franceze Eric Cantona në krye apo për pjellorin Ruud van Nistelrooy.