Antonio Rüdiger është prezantuar si lojtar i ri i Real Madridit.  Ngjarja ka ndodhur në Real Madrid City, duke u nisur me një video të momenteve më të mira të lojtarit.

Pas prezantimit, presidenti Florentino Pérez kishte disa fjalë për të thënë:

“Sot, Real Madrid shënon ardhjen e një prej atyre lojtarëve të mëdhenj që do të na ndihmojnë të jemi më të fortë dhe akoma më konkurrues. Sot na bashkohet një futbollist i mrekullueshëm, një njeri.  i cili do të vendosë zemrën dhe shpirtin e tij në çdo ndeshje ndërsa ne synojmë të ndjekim objektivat tona madhështore për një sezon tjetër. Do të jetë një vit tjetër në të cilin ne vazhdojmë të luftojmë për çdo trofe të disponueshëm me përulësi, përkushtim dhe atë dëshirë dhe ambicie të pamasë që kanë qenë gjithmonë të pranishme në shpirtin e Real Madridit që nga origjina e tij.  Dita e sotme shënon ardhjen e një lojtari të madh që posedon të gjitha atributet e nevojshme për të përfaqësuar klubin më të madh në histori. 

Mirëpresim Antonio Rüdiger.  Jemi të lumtur që mund të mbështetemi tek ju për të vazhduar të shtoni historinë e madhe të këtij klubi.  Kjo është arsyeja pse ne jemi kaq të lumtur që po sjellim një lojtar, si ju, i cili ka fituar gjithçka që ka për të fituar.

Nga ky moment, ju jeni pjesë e një familjeje dhe një klubi unik, klubi i 14 Kupave Evropiane.  Të gjithë ne këtu, anëtarët dhe tifozët tanë, jemi të emocionuar që kemi një lojtar si ty këtu, i cili ka bërë gjithçka në fuqinë e tij për t’u siguruar që kjo ditë të vinte në mënyrë që ju të përmbushni një nga ëndrrat tuaja më të mëdha, veshjen me fanellën me të cilën dëshironi të përfundoni një karrierë të jashtëzakonshme sportive.  Është një karrierë që të ka dhënë mundësinë të zgjedhësh mes klubeve më të mira. 

Ju keni zgjedhur këtë stemë, në mënyrë që të përjetoni ndjenjat dhe emocionet në stadiumin tonë Santiago Bernabéu, i cili, nga ky moment e tutje, do t’ju japë forcën që ju nevojitet për të arritur objektiva që të tjerët mund t’i konsiderojnë të pamundura. Ju keni zgjedhur sfidën më të madhe të karrierës suaj deri më sot dhe një përvojë që sjell me vete përgjegjësinë e madhe që na përcakton.  Jemi të sigurt që do të ngjiteni në këtë skenë të re me guximin dhe karakterin që keni treguar gjatë gjithë jetës suaj.  Madridismo do të jetë pranë jush, duke siguruar që në kohët më të vështira, ju ende ndiheni sikur, me këtë fanellë, mund të arrini gjëra që janë të vështira për t’u shpjeguar.  Gjërat që ndodhin që magjepsin dhe emocionojnë të gjithë dashamirët e futbollit.  Këtu do të mësoni se madridismo është një mënyrë jetese”.

Përpara ngjarjes së prezantimit, Antonio Rüdiger nënshkroi kontratën e tij të re katërvjeçare me klubin tonë në sallat e takimeve në Real Madrid City, i shoqëruar nga presidenti Florentino Pérez.

Pas nënshkrimit të marrëveshjes, qendërmbrojtësit gjerman iu dha një orë, një kopje e Santiago Bernabeu dhe një fanellë me emrin e tij dhe numrin 22.

Rüdiger më pas dha një intervistë të gjatë:

 

Përkushtimi

Do të jap gjithçka që ky klub të përpiqet të fitojë çdo titull të mundshëm. Kjo është një ditë shumë e veçantë për familjen time dhe për mua.  Unë do të doja të falënderoja prindërit e mi sepse pa ta, nuk do të kisha arritur kurrë këtu.  Ata më kanë mbështetur gjithmonë dhe kjo ka qenë jashtëzakonisht e rëndësishme gjatë gjithë jetës sime.  Gjithashtu do të doja të falënderoja presidentin që më dha mundësinë të luaj për këtë klub të madh.  Mund t’ju premtoj se do të jap gjithçka që ky klub të fitojë çdo trofe të mundshëm.
Hala Madrid y nada más!”.

Sfida?

“Gjëja më e rëndësishme këtu është të fitosh, kjo është treguar gjatë gjithë viteve në tituj dhe të gjitha trofetë e Ligës së Kampionëve që ata kanë fituar. Edhe kur ka dyshime jashtë klubit, Real Madrid ka qenë në gjendje të arrijë gjërat dhe ka qenë e jashtëzakonshme. Ndeshja që luaja me Chelsea në Bernabéu ishte e veçantë, aq e fortë. Ishte hera ime e parë që luaja në Santiago Bernabéu. Ndeshja shkoi mjaft mirë për ekipin dhe ishte një ndjenjë e jashtëzakonshme për mua. Pas golit të tretë, kishte ende një atmosferë vërtet pozitive. Unë largova ndjenjat e mahnitshme dhe duke pasur rastin të luaj për një klub si ky është e pabesueshme.

Çfarë mund të sillni ju në mbrojtjen e Realit?

Real Madrid ka kaq shumë lojtarë me të vërtetë më të mirë, veçanërisht në pozicionin tim, por ndihem mjaft i sigurt. Kontributi im do të bazohet në një avantazh konkurrues, një element të shëndetshëm për çdo kohë dhe diçka që do të ishte një sfidë e madhe, e cila do të vinte në të, por do të ishte më një sfidë, për atë që është një element i shëndetshëm.

Eksperienca në shumë liga?

Kam patur mundësinë për të luajtur në disa liga, që është e mahnitshme. Liga gjermane është tepër fizike, Italia është një vend më taktik dhe është e rëndësishme të kontrolloni çdo ndeshje. Në Premier League, ju duhet të luani kaq shumë ndeshje dhe secila e vetme është me intensitet të lartë. Është një ligë shumë fizike. Liga Spanjolle ka një futboll të bukur, me një shtyp të lartë dhe kjo është një sfidë për mua, unë jam shumë i ngazëllyer.

Çfarë donte të thoshte Real Madrid për ju si fëmijë?

Mbaj mend Ronaldo Nazario, ai ishte idhulli im. Të gjithë donin të ishin një sulmues dhe të ishin si Ronaldo. Pastaj edhe Zidane, i cili shënoi atë gol të pabesueshëm të Ligës së Kampionëve.

Zgjedhja?

Kontakti i parë midis Real Madrid dhe agjentit tim erdhi në shtatorin e vitit të kaluar. Herën e dytë që fola me Ancelotti vetë ishte në prill. Kontakti im me të ishte momenti më i rëndësishëm dhe kjo kur unë bëra vendimin për t’u bashkuar Po flasim për Ancelottin. Unë e di që në Madrid do të ketë gjithmonë konkurrencë, por unë jam gati të luftoj për vendin tim “.

Kontakt me ish-shokët e tij të skuadrës?

Ndonjëherë, dikush do të përpiqet të marrë kontakt dhe t’ju bindë, por ata janë vendime që ju duhet të merrni për veten tuaj dhe unë nuk kam biseduar me asnjë nga djemtë që janë këtu që unë kam luajtur me të në të kaluarën.

Si jeni jashtë fushës?

Më pëlqen të flas, të qesh duke kërcyer, por në fushë unë do të bëj, por edhe kontributin e tij të dot, të, duke mësuar gjuhën, e cila është shumë e rëndësishme, atëherë pjesa tjetër vjen. Unë do të përpiqem të mësoj spanjisht sa më shpejt që të jetë e mundur. 

Cili mbrojtës i Madridit ju ka bërë një përshtypje?

Ka shumë mbrojtës të klasit të lartë, por nëse do të më duhej të zgjidhja një, do të ishte Pepe. Ai ka atribute që unë i dua. Dhe jashtë fushës, nga ajo që kam parë, është një djalë i mirë, por në fushën e tij është njëshi.

Sa e vështirë ishte të luash ndeshjen e Champions League kundër Real Madrid?

Sinqerisht, ishte e lehtë. Asgjë nuk ishte e sigurt në atë pikë. Edhe sikur të kishte qenë, gjëja e rëndësishme është të jesh profesionist dhe në atë kohë, qëllimi im ishte të trokas Real Madrid. Ne bëmë gjithçka mundëm por nuk ishte e mundur.

Fitoret me përmbysje të Real Madrid?

Unë thjesht nuk do të di se si të përshkruaj atë që Real Madrid arriti në Ligën e Kampionëve këtë vit. Ishte e pabesueshme. Natyrisht, deri në kohën kur erdhi finalja, e dija se do të luaja për Real Madrid. Unë isha menjëherë pas tyre dhe u emocionova kur e fituan. Kam luajtur kundër Liverpool me ekipin tim dhe kam dashur që ata të fitojnë. Vitin tjetër, unë dua të vazhdoj të konkurroj për më shumë tituj.

A ka presion të shtuar kur vijnë në klubin më të madh në histori?

Në fund të ditës, është një klub shumë i madh. Ndihem shumë me fat që jam këtu dhe bëj atë që bëj. Ashtë një presion që më pëlqen të kem.

Numri 22?

Më pëlqen numri 2 në përgjithësi. Është numri i Carvajal, kështu që unë duhej të zgjidhja midis 12 dhe 22 dhe unë shkova për 22. Unë nuk kam menduar shumë për këtë, thjesht më pëlqen numri.

Interesimi nga klubet e tjera dhe vendimi i Mbappé?

Kishte interes nga Barcelona, por i thashë vëllait që doja të luaja mirë për Real Madrid ose askund tjetër. Sa për Mbappé, unë nuk e di atë. Unë jam shumë i lumtur të jem këtu, por ai Stili i lojës. Shpejtësia është shumë e rëndësishme sot si mbrojtës sepse kaq shumë përpara janë me të vërtetë të shpejtë dhe të shkathët. Ju gjithashtu duhet të shtypni lart dhe të jeni në gjendje të gjurmoni përsëri me grevistët “.

Si reagoi familja juaj për lëvizjen?

Familja ime është e emocionuar nga mundësia sepse ata e dinë se sa i madh është ky klub. Ata nuk dinë shumë për futbollin, por ata e dinë kush është Real Madrid. Ishte një vendim i drejtpërdrejtë.

Debutimi i mundshëm në Clásico?

Është ndeshja më e madhe në Spanjë. Edhe pse është thjesht një miqësore para-sezonit, ne duam ta fitojmë atë. Jam shumë i entuziazmuar që jam në gjendje të luaj në ndeshje dhe jo vetëm ta shikoj atë në TV “.

Dallimet midis Chelsea dhe Real Madrid?

Nuk më pëlqen të bëj krahasime midis klubeve sepse kudo që kam luajtur ka qenë shumë e rëndësishme në karrierën time profesionale. Në Madrid ka shumë presion nga të cilin nuk mund të shpëtosh dhe duhet të provosh dhe shijosh atë “.

Prezantimi në dhomat e mbledhjeve?

Kjo bëri mjaft përshtypje sepse duke parë të gjitha ato trofe të rreshtuara tregon objektivin e vetëm në këtë klub, që është të fitoni gjëra, dhe unë dua të jem pjesë e kësaj”.