Legjenda e Bayern Munichut, Karl-Heinz Rummenigge, i pëlqen ajo që ka parë nga skuadra këtë sezon, por ende nuk është gati të emërojë bavarezët si favoritët për të fituar Ligën e Kampionëve për këtë sezon.

Ai ka dhënë një intervistë të gjatë për Corriere dello Sport ku ka folur edhe për kampionatin italian dhe çështje të tjera.

“Mendoj se është shumë herët për të thënë. Nëse do të shkojmë sipas vlerës së skuadrave, atëherë Manchester City, PSG ose Chelsea, të cilët kanë qenë tepër aktivë në tregun e transferimeve vitet e fundit, në fakt duhet të fitojnë çdo vit. Pastaj është edhe Bayerni që nuk e ka nisur mirë vitin. Mendoj se gjithçka duhet të përshtatet.  Dhe është e rëndësishme që gjërat të funksionojnë mirë në dhomën e zhveshjes, që lojtarët të jenë në mënyrë harmonike besnike dhe miqësore.  Fryma e ekipit nuk mund të zëvendësohet nga asnjë cilësi individuale.

Në javët e fundit, Bayern Munich vuajti nga paraqitjet e dobëta kundër Borussia Mönchengladbach dhe Union Berlin, por tani do të duhet të përqendrohet në takimin e madh të Interit të mërkurën.
Bayerni është i fortë dhe ka 8 sulmues të shpejtë. Unë besoj se askush në Evropë nuk ka një departament me kaq shumë lojtarë kaq të shpejtë. Dhe më pas është mësuar të luajë fazën e grupeve. Vitet e fundit ka fituar pothuajse të gjitha ndeshjet e fazës së parë. Është ndeshja e parë e grupit dhe askush nuk do të dojë të humbasë. Pres një ndeshje të hapur sepse edhe Interi është një ekip i mirë.

Nga skuadrat italiane ndoshta Juventusi, i cili ka ardhur nga dy vite të vështira në të cilat ka pasur probleme si në kampionat ashtu edhe në Champions, mund të shkojë më tej në Champions League.  Të gjithë presin tani një sezon më të mirë nga Juventusi, në të cilin ai do të luftojë për të fituar Scudetton dhe në Evropë të shkojë më tej se në raundin e 1/8-ve.  Më duket se ka shumë cilësi në skuadër. Rikthimi i Pogbas, ardhjet e Di Marias, Paredes dhe Kostic plus transaksionet e tjera të përfunduara e kanë forcuar ekipin.  Juventusi mori një qendërmbrojtës të vlerës së Bremerit dhe De Ligt shkoi te Bayerni, i cili, që nga vera e kaluar, kishte kërkuar një lider për ekipin e pasëm për të zëvendësuar Alaba-n.  De Ligt pati një fillim të mirë dhe shpresoj që te Bayerni të jetë njeriu i duhur.” , – deklaroi Karl-Heinz Rummenigge.