Sezoni i ri i Atalantës nis mirë: në debutimin e tyre në kampion, Dea mundi Sassuolo 0-2 në Mapei falë golave ​​nga nënshkrimi i ri De Ketelaere 83’ dhe Zortea 90’+3’ në finale.

Pikat e para të rëndësishme prandaj për skuadrën e Gasperinit në kërkim të konfirmimeve pas vendit të pestë të shkëlqyer sezonin e kaluar. Në vend të kësaj, vendasit ranë në çerekun e fundit të një ore, duke u përballur me çështjen Berardi, të pa thirrur dhe duke pritur lajme në frontin e tregut.