Skuadra e trajnerit Italiano i rikthehet fitoreve duke marë tre pikë në Franchi, pas barazimit ndaj Monzas në kthimin e tyre nga pushimi për Kupën e Botës.

Përcaktues ishin golat e Saponara dhe Nico Gonzalez nga penallti, barazimi i Berardit ishte i kotë.

Fiorentina e cila për këtë arsye tenton të rinis ambiciet e saj europiane duke arritur 23 pikët në renditje, në pritje të ndeshjeve të tjera të kësaj dite të 17-të të kampionatit.  Një tjetër ndalesë e rëndë për Sassuolon, i cili mbetet i palëvizshëm në 16 pikë.

FIORENTINA – SASSUOLO 2-1:   
48′ Saponara, 90’+1’ pen. Gonzalez / 57′ pen. Berardi