Empoli ka marrë tri pikë të arta në Giuseppe Meazza, ku ka arritur ta mposhtë Interin (1-0).

Mysafirët rrezikuan në minutat e para përmes Nicolo Cambiaghi e Francesco Caputo, për të vazhduar me rastet e vendasve me anë të Federico Dimarco e Lautaro Martinez.

Në minutën e 40-të, Nerazzurrët mbetën me një lojtar më pak në fushë, pasi Milan Skriniar u përjashtua me kartonin e dytë të verdhë.

Në fraksionin e dytë, Nedim Bajrami krijoi një mundësi të mrekullueshme brenda zonës, mirëpo Andre Onana intervenoi për ta pritur goditjen e tij.

Zhvillohej minuta e 66-të kur rezultati u zhbllokua me golin e Tommaso Baldanzi, derisa arkitekt ishte pikërisht mesfushori shqiptar, i cili e dhuroi asistimin.

Zikaltrit vazhduan përpjekjet me anë të Edin Dzeko e Stefan de Vrij, mirëpo nuk ia dolën t’i barazonin shifrat deri në mbyllje të sfidës.

Pas kësaj humbjeje, Interi ka mbetur në vend të tretë në renditje me një pikë prapa Milanit dhe 13 pikë prapa liderit Napoli.

Në anën tjetër, Empoli është ngritur në vend të nëntë në renditje me 25 pikë, dy më shumë se Juventusi që ndodhet në pozitën e dhjetë.

Në takimin tjetër Bologna barazon 1-1 me Cremonesen.

Te parët kalojnë ne avantazh myshafirët e Cremonezes me penallti në minutën e 50-të nga Okereke.

Shumë shoejt barazuan vendasit e Bolonjës me autogolin e Chiriches në minutën e 55-të.