Juventusi ka triumfuar 1-0 në derbin ndaj Interit që u luajt në kuadër të javës së 27-të në Serie A.

Zonja e Vjetër e nisi derbin furishëm, kur shënoi për 1-0 në minutën e 23-të me anë të Filip Kostic.

VAR-it iu nevojitën disa minuta për të shikuar nëse goli i rregullt per prekjen me dorë të rabiot, derisa cuditërisht u konfirmuar pas katër minutash duke u rishikuar.

Bianconerët vazhduan me presion të lartë ndaj Nerazzurëve, duke rrezikuar më pas me anë të Nicolo Fagiolit që lëshoi një harkim brenda zonës në minutën e 35-të, por aty nuk ishte askush që t’i përgjigjej.

Interi më pas rrezikoi me anë të Romelu Lukakut në minutën e 41-të, mirëpo belgu gjuajti jashtë me kokë.

Në 45 minutat e dytë, dy skuadrat ishin më të kujdesshme, por Nerazzurët kërkonin të shënonin golin e barazimit.

Përkundër se ishin në epërsi, Juventusi herë pas here kishte momentin e tyre sulmues, mirëpo u mungonte konkretizimi.

Vendasit në anën tjetër, u treguan edhe më stabil në mbrojtje, ndërsa synonin ta zinin në befasi skuadrën mysafire.

Por, Juventusi u mbajt mirë deri në fund, duke marrë tri pikë të mëdha në Giuseppe Meazza.

Pas javës së 27-të, Interi gjendet në vendin e tretë me 50 pikë, ndërsa Juventusi në të shtatin me 41 sosh.

Në xhiron e 28-të, zikaltërit takohen me Fiorentinën, ndërsa Bianconerët do kenë punë me Veronën