Një Lazio perfekte mundi 3-0 Cagliarin në Unipol Domus dhe rifilloi garën për Evropën. Biancocelesti kalojnë në avantazh në 19 ‘në një penallti të dhënë me Var dhe të shënuar nga Immobile, i cili arrin Piola në 143 gola si golashënuesi më i mirë i Lazios në Serie A.

Dyfishimi i Luis Albertos në kundërsulm në 42’. Në 17′ të pjesës së dytë vjen i treti i Felipe Anderson, i cili rrëzon mbrojtësit rossoblù dhe mposht Cragnon. Karton i kuq për lacialin Marusic 89’.

Cagliari-Lazio 0-3:
19′ Immobile, 42′ Luis Alberto, 17′ st Felipe Anderson

Cagliari (3-5-2): Cragno; Lovato, Altare (57’ Carboni), Goldaniga (77’ Zappa); Bellanova, Grassi, Marin, Deiola (57’ Pavoletti), Dalbert (77’ Ceppitelli); Pereiro (67’ Baselli), Joao Pedro. Tr.: Mazzarri.
Lazio (4-3-3): Strakosha; Marusic, Luiz Felipe, Acerbi, Radu; Luis Alberto (88’ Basic), Leiva, Milinkovic-Savic; Felipe Anderson (84’ Romero), Immobile, Zaccagni (68’ Pedro). Tr.: Sarri.