Java e 7-të e Serisë A hapet me fitoren e skuadrës së Garcias në Via del Mare ndaj Leçes, 4 gola të tjerë pas atyre të shënuar ndaj Udineses në mesjavë.
Pas një çerek ore Ostigard shënon golin e parë për Napolin. Pongracic është afër barazimit, Simeone një hap larg një goditjeje në fund të pjesës së parë. Pas intervalit Cholito ia lëshon vendin Osimhenit i cili gjen menjëherë golin e dytë. Në fund hyn Gaetano dhe shënon, Politano shënon një penallti në kohën e shtuar

LECCE – NAPOLI 0-4:
Ostigard L. 16′, Osimhen V. 51′, Gaetano G. 88′, Politano M. 90′ + 4′ (pen.)
LECCE(4-3-3): Falcone; Gendrey, Baschirotto, Pongracic, Gallo (61’ Dorgu); Rafia (61’ Oudin), Ramadani, Blin (61’ Gonzalez); Almqvist (82’ Corfitzen), Krstovic, Strefezza (71’ Piccoli). Tr: D’Aversa
NAPOLI(4-3-3): Meret, Di Lorenzo, Ostigard, Natan, Olivera, Anguissa, Lobotka (75’ Cajuste), Zielinski (83’ Gaetano), Lindstrom (58’ Politano), Simeone (46’ Osimhen), Kvaratskhelia (58’ Raspadori). Tr.:Garcia