Napoli ka fituar 4-0 në shtëpi përballë Romës në kuadër të javës së nëntë në Serie A.

Pas më shumë se gjysmë ore lojë në stadiumin San Paolo, napolitanët kaluan në epërsi me anë të Lorenzo Insignes.

Me këtë gol, përfundoi pjesa e parë, derisa e dyta kishte një ritëm edhe më të lartë.

Napolitanët ishin ata që sërish kishin iniciativën dhe mundi i tyre u shpërblye me tre gola të tjerë.

Fabian Ruiz pranoi një top mjaft të mirë nga Insigne, për të shënuar golin e dytë për skuadrën e tij në minutën e 65-të.

Por, Napoli nuk u ndal me kaq dhe arriti të trefishonte epërsinë e tyre me golin e realizuar nga Dries Mertens (81′).

Matte Politano në minutën e 87-të vulosi fitoren e skuadrës së tij, duke u rikthyer kështu në rrugën e fitoreve.

Pas javës së nëntë, Napoli është në vendin e pestë me 17 pikë, aq sa ka edhe Roma në të gjashtin e Juventusi në të katërtin.

Në javën e dhjetë, napolitanët takohen me Crotonen, derisa Giallorossët do kenë punë me Sassuolon.

NAPOLI-ROMA 4-0:
Insigne 30′, Fabian Ruiz 63′, Mertens 81′, Politano 87′.

NAPOLI (4-2-3-1)
Meret; Di Lorenzo, Manolas, Koulibaly, Mario Rui; Fabian Ruiz, Demme (dall’84’ Lobotka); Lozano (65′ Politano), Zielinski (77′ Elmas), Insigne; Mertens (84′ Petagna).

ROMA (3-4-2-1)
Mirante; Mancini (38′ Juan Jesus), Cristante, Ibanez; Karsdorp, Veretout (46′ Villar), Pellegrini, Spinazzola; Pedro, Mkhitaryan; Dzeko.