Ndalesë e hidhur e Fiorentinës në ndjekjen e zonës së vlefshme për një vend në Evropë. Në javën e 27-të të Serisë A, skuadra viola humbi 2-1 me Sassuolo-n në frymën e fundit dhe mbeti pas Atalantës dhe Lacios.

Në stadiumin Mapei një ndeshje me ritme të larta dhe shumë emocione deri në fishkëllimëm e trefishtë. Traoré (19′) zhbllokon ndeshjen me një magji, më pas godet traversën me kokë dhe Consigli pret dy herë ndaj Ikoné. Në pjesën e dytë Viola reagon dhe barazon me Cabral (88′) në inferioritet numerik për shkak të dëbimit të Bonaventura (79′), por në minutat shtesë Defrel (94′) kalon në avantazh Zijeshilët.