Spezia feston fitoren e parë në ligë falë supergolit të Bourabia të arritur në minutën e 93 -të.

Biankonerët kaluan në epërsi në pjesën e parë me Bastonin në minutën e 13 -të, për t’u barazuar në pjesën e dytë nga Ceccaroni në minutën e 60 -të.

E para në Penzo-n e re është shumë pa fat për lagunarët të cilët në pjesën e dytë kishin kontrolluar dhe patur më shumë shanse sesa kundërshtarët e tyre.

Thiago Motta bën zëvendësimet dhe dërgon njeriun e duhur në fushë për të festuar një fitore themelore që gjithashtu i lejon atij të kapërcejë Venezian në renditje.