Ndeshja e parë e javës së 8-të sheh suksesin e Spezias 2-1 ndaj Salernitanës. Përpjekja e parë është nga Salcedo i cili më pas, para 30 minutash, godet një traversë me kokë. Në fund të pjesës së parë Simy 39’ nënshkruan avantazhin për mysafirët.
Në fillim të pjesës së dytë vjen barazimi i Strelec 51’. Menjëherë pas kësaj, Belec pret gjuajtjen e Salcedos, por nuk mund të bëjë asgjë në lidhje me golin e bukur nga Kovalenko 76’ i cili përmbys rezultatin dhe i jep tre pikët Spezis pas tre humbjeve radhazi.