Në histori të futbollit evropian pak skuadra kanë arritur të qëndrojnë të pamposhtura për më shumë se 40 ndeshje.

Kur jemi te skuadrat e pamposhtura, Liverpooli është aktualisht skuadra e vetme që nuk ka pësuar humbje në top 5 ligat evropiane.

Por, The Reds ka një rrugë të gjatë për ta thyer rekordin prej 104 ndeshje pa humbje të Steauas së Bukureshtit.

Ja renditja e tyre:

 • 42 ndeshje – Nottingham Forest (1977-78 Angli)
 • 43 ndeshje – Barcelona (2017-18 Spanjë)
 • 47 ndeshje – Dinamo Bucharest (1991-92 Rumani)
 • 49 ndeshje – Arsenal (2003-04 Angli) dhe Juventus (2011-12 Itali)
 • 52 ndeshje – Ajax (1994-96 Holandë)
 • 53 ndeshje – Bayern Munchen (2012-14 Gjermani)
 • 55 ndeshje – Shkahtar Donetsk (2000-02 Ukrainë) dhe Porto (2010-12 Portugali)
 • 56 ndeshje – Benfica (1976-78 Portugali)
 • 58 ndeshje – Olympiacos (1972-74 Greqi), Milani (1991-93 Itali) dhe Skonto (1993-96 Letoni)
 • 59 ndeshje – Shirak (1992-94 Armeni) dhe Pyunik (2002-04 Armeni)
 • 60 ndeshje – Union Saint-Gilloise (1933-35 Belgjikë)
 • 61 ndeshje – Levdia Tallinn (2008-09 Estoni)
 • 62 ndeshje – Celtic (1915-17 Skoci)
 • 63 ndeshje – Sheriff Tiraspol (2006-08 Moldavi)
 • 88 ndeshje  – Lincoln Red Imps (2009-14 Gjibraltari)
 • 104 ndeshje – Steaua Bucharest (1986-89 Rumani)