Trajneri i Manchester United, Ole Gunnar Solskjaer, komentoi në një konferencë shtypi për krahasimin e vazhdueshëm të tabloideve angleze midis Marcus Rashford dhe Cristiano Ronaldos:

Është normale që ata të krahasohen për aftësitë e tyre, strukturën fizike, qëndrimet në fushë. Marcus ka të gjitha kredencialet për t’u bërë një nga lojtarët më të mirë në botë.Shpresojmë që ajo të vazhdojë të rritet në këtë mënyrë.”

Sulmuesi anglez, i lindur në 1997, deri më tani ka arritur 13 gola dhe 4 asiste në 21 paraqitje sezonale.