Bayern Munchen e ka mposhtur Borussia Dortmundin (3-1) në Signal Iduna Park për ta fituar trofeun e Superkupës së Gjermanisë (DFL) për këtë vit.

Një harkim të Serge Gnabry e priti për mrekulli në zonë Robert Lewandowski për ta ngulitur me kokë në portë për epërsinë e parë (41’).

Me të filluar gjysma e dytë, sulmuesi polak asistoi me thembër, ndërsa Thomas Muller realizoi me qetësi (49’).

Një gol shumë të bukur e shënoi Marco Reus (64’) pasi pranoi një pasim nga Jude Bellingham për ta rihapur takimin.

Pas një gabimi të mbrojtësit Akanji, Corentin Tolisso përfitoi nga gabimi i ekipit kundërshtar dhe asistoi te Lewandowski 74’, i cili ishte i saktë dhe shënoi golin e tretë.

Ky është trofeu i nëntë i Superkupës gjermane që e fiton Bayern Munichu duke zgjatur kështu rekordin e triumfeve.