RB Leipzig ka fituar Superkupën e Gjermanisë, duke mposhtur Bayern Munichun me rezultat 3-0 në Allianz Arena.

Me të filluar ndeshja Dani Omo arriti që shënojë për 1-0 në minutën e tretë të takimit.

Kur pritej që të mbyllej pjesa e parë Olmo shënoi edhe një herë për RB Leipzig për rezultatin 2-0.

Thomas Tuchel u mundua të ndryshojë në skuadër duke bërë zëvendësime, ku njëri ndërsa ta ishte edhe Harry Kane.

Por as kjo nuk i ndihmoi pasi Leipzig fitoi penallti në minutën e 67-të, ndërsa nga pika e bardhë ishte i saktë Olmo që shënoi për 3-0, duke kompletuar het-trikun.

Bavarezët tentuan të shënonin së paku golin e nderit, por nuk ia arritën.

Edhe pse RB Leipzig shiti me shuma të mëdha lojtar si Josko Gvardiol dhe Christpoher Nkunku, kjo nuk ka bërë që skuadra të humb kualitetin.