Italiani Yannick Sinner (2001) nuk arrin të largojë tabunë ruse dhe për të gjashtën herë në karrierë humbet kundër Daniil Medvedev (1996). Një finale e kushtëzuar nga probleme fizike për italianin, i cilit mbërriti në ndeshjen vendimtare i lodhur.

Rusi komandoi shkëmbimet që në fillim, duke e mbyllur çështjen pas një ore e 34 minutash në dy sete 7-5 dhe 6-3.

Për Medvedev ky është Masters 1000 i pesti në karrierën e tij. Duartrokitje për Jannikun që nga e hëna do të rikthehet në top 10 të renditjes së ATP-së.