Rafael Nadal ka fituar ndaj Casper Ruud me rezultat 3-0 në sete (6-3, 6-3, 6-0) në finalen e ‘French Open 2022’ apo e njohur ndryshe si ‘Roland Garros’.

Tenisti spanjoll ka treguar edhe një herë që është mbret i terreneve me dhe duke triumfuar në French Open 2022.

Nadal arriti të triumfoj pa shumë vështirësi ndaj kundërshtarit të tij norvegjez Ruud, të cilin e mposhti 3-0 me sete.

36-vjeçari nga Mallorca fitoi setin e parë dhe të dytë me rezultat identik 6-3, ndërsa setin e fundit e fitoi më me lehtësi 6-0.

Me këtë fitore, Nadal arrin të fitojë titullin e tij të 14-të në terrene me baltë apo ‘Roland Garros’ dhe ‘Grand Slamin’ e 22-të në histori.

Vlen të theksohet se spanjolli nuk e ka humbur asnjë finale në Paris.