Tottenham është në bisedime të avancuara me Brighton për një lëvizje për Yves Bissouma (1996) .

Spurs janë të prirur ta bëjnë mesfushorin e lindur ne Mali, Yves Bissouma shtimin e tretë të verës pas ardhjes së dyshes së lirë të transferimeve Ivan Perisic dhe Fraser Forster.

Bissouma ka vetëm një vit të mbetur në kontratën e tij dhe Brighton kërkon një tarifë prej rreth 30 milionë stërlinash (35 milionë eurosh) për të lejuar shitjen e tij.

Spurs mendohet se e vlerësojnë Bissouman pak më ulët, megjithëse ekziston një optimizëm që një marrëveshje mund të finalizohet.

Pajtimi i kushteve personale me Bissouma nuk pritet të jetë problem. Mesfushori i Malit, Bissouma iu bashkua Brighton-it për rreth 13 milionë stërlina (15 milionë euro) nga Lille në vitin 2018 dhe ka rënë në sy të një numri klubesh të Premierligës me paraqitjet e tij gjithëpërfshirëse.

Nëse ai bën lëvizjen, ai do t’i japë Antonio Contes një tjetër opsion të cilësisë së lartë në mesfushë.