Përzgjedhësi i ri i Spanjës, Luis de la Fuente ka publikuar listën e parë të lojtarëve.

De la Fuente pasoi Luis Enrique, i cili u eliminua në fazën e parë të eliminimit direkt nga Maroku në Kupën e Botës në Katar.

Spanja do të luajë kualifikueset për Kampionatin Evropian 2024 kundër Skocisë, Norvegjisë, Qipros dhe Gjeorgjisë.

 

De la Fuente ftoi vetëm 11 nga 26 lojtarët që morën pjesë në Katar për raundin e parë kualifikues.

Nga Katari ranë nga lista: Unai Simon, Cesar Azpilicueta, Eric Garcia, Hugo Guillamon, Pau Torres, Jordi Alba, Carlos Soler, Marcos Llorente, Koke, Sergio Busquets, Ferran Torres, Yeremy Pino, Marco Asensio, Pablo Sarabia dhe Ansu Fati.

Lista e plotë

Portierë: Kepa (Chelsea), Robert Sanchez (Brighton), David Raya (Brentford)

Mbrojtës: Jose Gayá (Valencia), Nacho (Real Madrid), Inigo Martínez (Athletic), Alejandro Balde (Barcelona), David García (Osasuna), Pedro Porro (Tottenham), Aymeric Laporte (Manchester City), Dani Carvajal (Real Madrid). )

Mesfushorë: Rodri (Manchester City), Fabian Ruiz (PSG), Martin Zubimendi (Real Sociedad), Pedri (Barcelona), Dani Ceballos (Real Madrid), Gavi (Barcelona), Mikel Merino (Real Sociedad)

Sulmues: Alvaro Morata (Atletico Madrid), Dani Olmo (RB Leipzig), Nico Ëilliams (Athletic), Bryan Gil (Sevilla), Iago Aspas (Celta Vigo), Joselu (Espanyol), Mikel Oyarzabal (Real Sociedad), Gerard Moreno ( Villarreal)