I intervistuar nga Der Spiegel, trajneri i Benfica-s gjermani Roger Schmidt sfidoi kështu kundërshtarin e tij të radhës në Champions League:

Benfica është në nivelin e Real Madridit dhe Barcelonës. Ne jemi një nga eksponentët më të mëdhenj të futbollit, për nga madhësia dhe historia Askush nuk e bleu këtë klubi për 4 miliardë euro dhe befas injektoi para në arkat tona. Ky është një klub ku njerëzit kursejnë çdo muaj që të mund të shkojnë në stadium. Është një klub që duhet të shesë lojtarë çdo vit dhe është një klub që përfshin 20 sporte të ndryshëm, të gjitha të ndjekura me pasion”, – është shprehur trajneri i rivalit të Interit.