Në Nyon të Zvicrës është hedhur tashmë shorti për fazën e 1/8-tës në Ligën e Evropës, ndërsa ekipet kanë mësuar kundërshtarët e tyre.

Fati i shortit ka dashur që dy klubet e mëdha Manchester United dhe Milan ta shohin veten si kundërshtar në këtë fazë, duke na dhuruar një përballje klasike.

Takime interesante pritet të jenë edhe ato në mes të Roma-Shakhtar, Dinamo Zagreb-Tottenham, Arsenali – Olympicaos dhe Ajax – Young Boys.

Ndeshjet e para do të luhen në 11 mars, ndërsa ndeshjet e dyta do të luhen më 18 mars 2021.

Shorti i çerekfinales dhe gjysmëfinales do të hidhet më 19 mars.

Finalja e kësaj gare pritet të luhet në Stadion Miejski në Gdansk të Polonisë me datë 26 maj.

Ja të gjitha sfidat e 1/8 të finaleve (11-18 mars)

  • Ajax (HOL) – Young Boys (ZVI)
  • Dynamo Kiev (UKR) – Villarreal (SPA)
  • ROMA (ITA) – Shakhtar Donetsk (UKR)
  • Arsenal (ANG) – Olympiacos (GRE)
  • Dinamo Zagreb (KRO) – Tottenham (ANG)
  • Manchester United (ANG) – MILAN (ITA)
  • Slavia Praga (ÇEK) – Rangers (SKO)
  • Granada (SPA) – Molde (NOR)