Ish-presidenti i Marseilles, Pape Diouf ka ndërruar jetë pasi ishte i infektuar me coronavirus.

68-vjeçari kishte shkuar në spitalin e Dakarit në gjendje tejet të përkeqësuar shëndetësore dhe nuk kishte arritur t’i bënte ballë pandemisë botërore.

Diouf ishte një njeri shumë i rëndësishëm në futbollin e Francës, pas disa vitesh si gazetar sportiv, ai kishte lënë stilolapsin për të veshur kostumin e agjentit të lojtarëve.

Ai pati nën menaxhim futbollistë si Basile Boli, Marcel Desailly, William Gallas, Gregory Coupet, Didier Drogba apo Samir Nasri.

Më pas Diouf u bë pjesë e Marsejës, fillimisht si menaxher i përgjithshëm në vitin 2004, ndërsa disa muaj më vonë u bë presidenti i bordit drejtues.

Diouf ishte njeriu i parë me ngjyrë që mori në zotërim një klub të divizionit të parë në Evropë dhe puna e tij në krye të klubit Marsejës u vlerësua jashtëzakonisht shumë nga sportdashësit.

Në pesë vitet në krye të skuadrës franceze, ai arriti ta çonte klubin në nivelet më të larta evropiane.