Ministrja e Shëndetësisë deklaroi sot vetëm për 7 raste të reja në 24 orët e fundit duke e çuar në 416 në total numrin e të infektuare me koronaviurin COVID-19.

Nga këta 23 qytetarë deri tani kanë humbur betejën ndërsa 182 është numri në total I pacientëve të shëruar.

“Në 24 orët e fundit janë testuar 162 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 7 raste të reja me COVID-19. Deri në këto momente janë testuar 3385 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 416 raste. Duke ndjekur ecurinë e këtij infeksioni, në grafikun e shpërndarjes së rasteve të dyshuara dhe të konfirmuara me SARS-COV2 sipas ditëve, vihet re një trend i qëndrueshëm i rasteve të konfirmuara” informoi sot Dr. Marjeta Dervishi Instituti i Shëndetit Publik.

Gjatë 24 orëve të fundit, 17 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 182.

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 50 të shtruar. 6 prej tyre janë në terapi intensive, dhe 1 pacient është i intubuar. Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 6 pacientë të shtruar gjithsej, ndërsa 4 pacientë janë të intubuar. Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 56 pacientë.

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë me 3 raste, Shkodër 4 raste.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive, është si vijon:

 • – Tiranë           199 raste
 • – Durrës           38 raste
 • – Lushnje         5 raste
 • – Elbasan         15 raste
 • – Fier                32 raste
 • – Kavajë           8 raste
 • – Rrogozhinë    4 raste
 • – Korçë             17 raste
 • – Vlorë              5 raste
 • – Shkodër         49 raste
 • – Lezhë            14 raste
 • – Berat              2 rast
 • – Has                12 raste
 • – Krujë             5 raste
 • -Tropojë          4 raste
 • – Pukë               4 raste
 • – Mirditë           3 raste