West Ham është në bisedime me Ajax për një lëvizje për mesfushorin Edson Alvarez (1997). Oferta e tyre fillestare prej 30 milionë stërlina (35 milionë euro),

Ajax po kërkon më shumë, rreth 45 milionë euro (39 milionë stërlina), por mendohet se Hammers janë të prirur që më në fund të marrin nënshkrimin e tyre të parë të verës.

25-vjeçari është me pushime në Meksikë, në athdeun e tij, por është gati të fluturojë për në Londër për të kryer ekzaminimet mjekësore pasi të jetë rënë dakord për tarifën.

Përfaqësuesit e tij tashmë kanë rënë dakord për një kontratë pesëvjeçare me vlerë 7.8 milionë stërlina (9 milionë euro) në sezon.

Alvarez, i cili ka qenë subjekt i interesimit nga Chelsea dhe Borussia Dortmund, është gati të bëhet nënshkrimi i parë i David Moyes këtë verë.

Menaxheri i West Ham, David Moyes, ka mbetur i frustruar nga mungesa e të ardhurave në klub

Frustrimi është rritur prapa skenave në West Ham me punën e David Moyes në rrezik, pavarësisht se skocezi i dha klubit trofeun e tyre të parë që nga viti 1980 sezonin e kaluar.

Moyes është zemëruar nga mungesa e të ardhurave dhe mendon se mundësia për të ndërtuar mbi suksesin evropian të vitit të kaluar, e ndihmuar nga shitja prej 105 milionë stërlina e Declan Rice, është humbur.

Ndjekjet e lojtarëve si Scott McTominay dhe Harry Maguire kanë dështuar dhe klubi ende nuk është forcuar përpara një viti të tretë radhazi të futbollit evropian.

Por ata shpresojnë se një marrëveshje për Alvarez do të përfundojë, me kushtet personale që nuk janë problem dhe Ajax është i hapur për të bërë biznes.