West Ham po planifikon një lëvizje për qendërmbrojtësin Léo Ortiz (1996) nga Red Bull Bragantino.

Ai ende nuk ka bërë debutimin e tij me fanellën e kombëtares së Brazilit, por mendon se një transferim në një ligë të madhe evropiane mund të ndihmojë ambicien e tij për të fituar një vend në skuadrën e Tite për Botëror.

Leo Ortiz ka luajtur 164 ndeshje për Red Bull Bragantino që kur u transferua nga Internacional në vitin 2019.

Ortiz është kapiten i Red Bull Bragantinos dhe është nën kontratë deri në vitin 2026, pasi ka nënshkruar një rinovim në mars, por, sipas mediave braziliane, klubi me bazë në Sao Paulo janë të përgatitur të shesin për një tarifë prej 10 milionë eurosh.