Barcelona u përball me Benficën mbrëmjen e së martës në një përballje vendimtare të Ligës së Kampionëve në Camp Nou.

Skuadra katalanase ishte e dyta në Grupin E në fillim të ndeshjes, dy pikë më shumë se kundërshtarët, por gjashtë më pak se Bayern Munich.

Ndeshja përfundoi pa gola (0-0), pavarësisht se Nicolas Otamendi dhe Ronald Araujo panë golat e tyre të anulohen. Në rastin e të parit, topi doli për një moment jashtë vijave teksa po harkohej nga krahu i djathtë, ndërsa në rastin e këtij të fundit, uruguaiani ishte në pozicion jashtë loje. Beteja për vendin e dytë do të shkojë në ndeshjen e fundit.

Barcelona ka duruar një fillim të vështirë të sezonit dhe është në vendin e shtatë në La Liga momentalisht, megjithëse emërimi i Xavit si trajner gjatë pushimit ndërkombëtar ka nënkuptuar që atmosfera në klub ka ndryshuar dhe është bërë dukshëm më pozitive.

“Ishte një lojë e mrekullueshme. Nëse do të kishim shënuar një gol, të paktën, do të kishte qenë një lojë edhe më e mrekullueshme. Sepse ishte e tillë. Ne morëm një pikë për të cilën dinim shumë pak. Por duke qenë pozitivë, na ka mbetur edhe një ndeshje.

Duhet të shkojmë dhe të fitojmë në Mynih. Mendoj se luajtëm shumë mirë. Lojtarët po marrin idenë. Na mungonte vetëm goli. Në dy ndeshje kemi shënuar vetëm një gol dhe ishte penallti. Duhet të jemi më efektivë.

Ne jemi Barcelona dhe do të shkojmë të fitojmë në Mynih dhe kudo tjetër. Bëmë një lojë të shkëlqyer, pavarësisht barazimit pa gola. Jam shumë i kënaqur me qëndrimin e lojtarëve të mi.”, –  deklaroi Xavi pas ndeshjes.