Emma Raducanu përfundoi përrallën e saj mahnitëse në Nju Jork, duke fituar US Open në një finale emocionuese dhe duke bërë histori si femra e parë britanike që mori titullin e tenisit në Grand Slam në 44 vjet.

18-vjeçarja-e cila kaloi në nivelet e saj A në fillim të këtij viti-u quajt një “mrekulli e përgjakur” pasi plagosi gjurin në një rënie, por u ngrit për t’i shërbyer një asi për të vulosur një fitore 6-4, 6-3  mbi rivalen Leylah Fernandez.

Nëse besoni në veten tuaj, atëherë çdo gjë është e mundur,” deklaroi adoleshentja momente para se të dilte në fushë për ndeshjen më të madhe të jetës së saj të re.

Duke rënë në tokë në fund të një ndeshje të tensionuar 1 orë 51-minutëshe, Ema qau me lot gëzimi teksa fitoi turneun pa humbur asnjë set të vetëm.

Është një mrekulli. Ky është një fëmijë për të cilin askush nuk kishte dëgjuar deri para disa javësh.  Tani ajo është emri më i madh në sport.  Ajo na ka vjedhur të gjitha zemrat.” tha ish -kampioni Chris Evert. 

Pas fitores së saj, Ema shpërtheu në buzëqeshjen e saj të madhe dhe tha:
”Faleminderit të gjithëve këtu në Nju Jork që më bëtë të ndihem si në shtëpi që nga ndeshja ime e parë kualifikuese deri në finale.  Leylah gjithmonë do të luajë tenis të shkëlqyeshëm dhe gjithmonë do të luftojë … E dija që duhej të gërmonja thellë. Mendoj se kjo tregon se e ardhmja e tenisit për femra – dhe vetëm thellësia e lojës tani – është kaq e madhe.  Unë mendoj se çdo lojtare e vetme në shortin e grave ka patjetër një fitore në çdo turne.Shpresoj që brezi i ardhshëm të ndjekë hapat e disa prej legjendave më të mëdha”

Ndërkohë, finalistja që humbi Fernandez, fshiu lotët dhe tha:
Sot do të jetë e vështirë të shërohesh, por Ema luajti mahnitshëm. Bravo, kryesojeni atë dhe ekipin e saj.

Emma tani supozohet se do të fitojë deri në 100 milionë stërlina nga marrëveshjet e sponsorizimit, dhe është favorite të emërohet Personaliteti Sportiv i Vitit në BBC dhe madje mund të nderohet nga Mbretëresha.