Zëvendës presidenti i Interit, Javier Zanetti, ka dhënë një intervistë të gjatë për ESPN. Këto janë fjalët e tij:

“Një argjentinas i ri që do ta shihnit te Interi?

Të thuash një emër sot do të thotë ta shohim nesër në Itali. Drejtori ynë sportiv është në Argjentinë për të parë disa lojtarë, ai është pjesë e një strategjie që përfshin Argjentinën, Brazilin dhe Uruguain. Shumë të rinj njerëzit janë interesantë duke përfshirë edhe Julian Alvarez. Në Argjentinë ka shumë lëndë të parë që duhet monitoruar me kujdes. Më kujtohet kur blemë Lautaro Martinez e dinim që brenda pak vitesh do të shpërthente. Është çështje vizioni. Ne jemi të kënaqur me të, sepse që kur ai ka ardhur, rritja e tij ka qenë e shkëlqyer. Duhet të numërojmë uljet dhe ngritjet, vendosjen, por herët a vonë arrijmë në një ekuilibër dhe pritshmëria konfirmohet. Me Lautaro jemi të kënaqur me të tashmen dhe të ardhmen, do të jetë një pikë referimi për Interin dhe Argjentinën”.

Gallardo në Evropë?

“E përgëzoj Marcelon për atë që po bën te River Plate, vit pas viti ai po përmirësohet dhe gjithmonë me rezultate të shkëlqyera. Me siguri herët a vonë ai do të kërkojë eksperienca të reja jashtë Argjentinës, i uroj shumë fat”.

A mund të ktheheni në Argjentinë?

“Sot jam i përqendruar në Itali dhe i lumtur me punën time. Dua të përmirësohem akoma, kam 26 vjet që jetoj këtu dhe kam tre fëmijë italianë. Ne kemi Fondacionin tonë dhe shumë miq në Argjentinë, por sot e tashmja ime është këtu ku kënaqem shumë. Kur vendosa të bëhem menaxher, gjëja e parë që mendova është se një karrierë e mirë si futbollist po përfundonte dhe se duhej ta nisja nga e para.Dua të jem një menaxher me një vizion të gjerë dhe jo vetëm nga ana sportive. Kur mbaron karrierën të thonë që ke shumë kohë, por nuk është kështu. Ke shumë përgjegjësi, shumë punë për të bërë. Kam udhëtuar shumë duke përfaqësuar Interin. Madje studioja në Universitet sapo karriera ime mbaroi. Si futbollist përgatitesh për ndeshje, tani jam në atë pjesë që funksionon jashtë, ndaj më duhej të mësoja bazat e financës, marketingut dhe marrëdhënieve ndërkombëtare”.

A ishte Messi afër Interit?

“Jam i lumtur për Leon, e pashë pak kohë më parë. Ai meriton gjithçka dhe më shumë. E vërteta është se kur ka pasur këtë mundësi pas pandemisë situata në klub ka qenë shumë e komplikuar. Nuk mendoj se dikush e ka menduar do ta shihnim larg Barcelonës. Në këtë kuptim, kalimi në Paris ishte një surprizë e madhe për të gjithë”.

Sulmuesi i River Plate, Julian Alvarez (2000) ka një klauzolë lirimi prej 20 milionë euro në kontratën e tij.

Alvarez ka impresionuar për River këtë sezon, duke shënuar pothuajse një gol për ndeshje, duke tërhequr interesin e një sërë klubesh më të mirë në Evropë. Nerazzurrët janë ndër skuadrat më të mprehta për nënshkrimin e Alvarezit, me rivalët kryesorë në Itali dhe gjithashtu Spanjë që po mendojnë një lëvizje për të. Në çdo rast, nuk do të ketë një ankand për nënshkrimin e 21-vjeçarit duke pasur parasysh praninë klauzolës së lirimit në kontratën e tij dhe do të jetë në dorën e klubeve të interesuara që ta bindin atë të fitojë garën për nënshkrimin e tij, e cila ka të ngjarë të ndodhë duke paguar klauzolën.