Pas fitimit të kampionatit të fundit, Zenit Saint Petersburg gjithashtu fillon sezonin e ri në mënyrën më të mirë, duke shpartalluar në finalen e Superkupës ruse Lokomotiv Moscow, e cila kishte fituar kupën kombëtare sezonin e kaluar.

Një 3-0 i pastër në favor të vendasve, të cilët gjejnë golin me Kuzyaev 27’, Azmoun 57’ dhe Yerokhin 83’.