Zinedine Zidane e ka cilësuar fituesin e Topit të Artë si “sulmuesin më të madh në historinë e futbollit francez”.

Sulmuesi, 34 vjeç, mori çmimin e shkëlqyer të Topit të Artë për 2022 të hënën.

Benzema shënoi 44 gola për gjigantët spanjollë sezonin e kaluar, duke e çuar skuadrën e tij drejt lavdisë së Champions League dhe LaLiga.

Legjenda e Francës dhe Real Madridit, Zidane, i cili i dha trofeun e lakmuar Benzemas në ceremoni, ka deklaruar që sulmuesi është sulmuesi më i mirë në historinë e vendit të tij.

Sulmuesi më i mirë në historinë e futbollit francez?  Të gjithë kanë lojtarin e tyre të preferuar.    
Disa njerëz do t’ju thonë se është Jean-Pierre Papin me golat e tij të jashtëzakonshëm, të tjerë do të flasin për Michel Platinin.
Për mua, është Karimi, po, sepse kam qenë rreth tij dhe e di se sa vlen.  Në çdo rast, ai meriton të jetë shumë i lartë.
I uroj që të vazhdojë për një kohë të gjatë të shkojë për rekorde dhe të shkëlqejë në fushë, me Real Madridin dhe me skuadrën franceze.
Ai është i aftë të shkojë edhe më lart.” 
, – deklaroi Zinedine Zidane.