Sulmuesi Pietro Pellegri (2001) është një lojtar i ri i Milanit.

Futbollisti italian është transferuar nga AS Monaco në huazim një vjeçar për 1 milionë euro me të drejtën e blerjes për 8 milionë euro e cila bëjet e detyrueshme në plotësohen disa kushte të caktuara.

Këtu është njoftimi për shtyp që u shfaq në faqen zyrtare të klubit kuqezi:

AC Milan është i kënaqur të njoftojë se ka fituar, në një bazë të përkohshme, me opsionin e blerjes përfundimtare, e cila bëhet një detyrim me shfaqjen e kushteve të caktuara, të drejtën për shërbimet sportive të sulmuesit Pietro Pellegri nga AS Monaco FC.

Lojtari do të veshë fanellën me numrin 64.

I lindur në Genoa më 17 mars 2001, sulmuesi i ri bëri debutimin e tij në Serie A më 22 dhjetor 2016, në moshën 15 vjeç, për ndeshjen Torino-Genoa.  Pellegri mbledh 33 paraqitje midis Serie A (9), Kupës së Italisë (1), Ligue 1 (22) dhe Kupës së Francës (një), duke shënuar gjithsej 5 gola (3 në Serie A dhe 2 në Ligue 1) ”.