Portieri Alessio Cragno kalon te  AC Monza bardhekuq nga Cagliari për një huazim të përkohshme vjetor për 400 mijë euro, me të drejtë blerjeje pas një viti për 3.6 milionë euro që bëhet e detyrueshme nëse klubi verdhekuq qëndron në Serie A.

I lindur në Fiesole (Fi) më 28 qershor 1994, ai krenohet me 166 paraqitje në Serie A, të cilat e kanë shenjtëruar atë si një nga portierët më të mirë italianë të viteve të fundit.

Ai bëri debutimin e tij profesional me Brescia në sezonin 2012-13.  Pas dy kampionateve të Serie B në Lombardi, aventura e tij me Cagliari fillon në verën e 2014.  Me klubin sardinez ai debutoi në Serie A në moshën 20-vjeçare, duke bërë 14 paraqitje.

Para se të kthehej përgjithmonë në rossoblù, ai u huazua në Lanciano për gjashtë muaj dhe më pas në Benevento për sezonin 2016-17, në të cilin ai fitoi promovimin në Serie A përmes playoffs.

Nga vera e vitit 2017 ai ka veshur fanellën e Cagliarit për 5 sezone, duke bërë gjithsej 174 paraqitje për rossoblù, të cilat e shenjtërojnë atë si një nga portierët më të mirë italianë.

Pasi ka bërë të gjithë procesin në ekipet kombëtare të të rinjve, ka veshur edhe dy herë fanellën blu.