Ajax ka arritur marrëveshje me Rangers FC dhe Calvin Bassey (1999) për transferimin e mbrojtësit të majtë në Amsterdam.

Lojtari nigerian ka nënshkruar një kontratë me Ajax-in që do të hyjë në fuqi menjëherë dhe do të zgjasë për pesë sezone, deri më 30 qershor 2027.

Ajax do të paguajë një tarifë transferimi fikse prej 23 milionë euro për Rangers FC plus bonuse deri në 3.5 milionë euro.

Calvin Bassey ka lindur më 31 dhjetor 1999Aosta, Itali. Nigeriani ishte ende nën kontratë me Rangers FC deri në mesin e vitit 2024. Para qëndrimit të tij në Skoci, Bassey luajti për Leicester City të Anglisë. Ai mbërriti në Austri të mërkurën për t’iu bashkuar kampit stërvitor të Ajax 1.

Calvin Bassey do të luajë me numrin 33.