Ajax ka arritur marrëveshje me anësorin e djathtë Francisco Fernandes Conceição (2002) dhe FC Porto për transferimin e portugezit për 5 milionë euro.

Futbollisti 170 cm i gjatë që luan si mesfushor i djathtë dhe ndonjëherë edhe si sulmues anësor nënshkroi një kontratë që hyn në fuqi menjëherë dhe do të zgjasë për pesë vjet, deri më 30 qershor 2027.

Conceição ka lindur më 14 dhjetor 2002Coimbra, Portugali.  Talenti nëntëmbëdhjetë vjeçar ka luajtur tashmë pesëdhjetë ndeshje zyrtare në ekipin e parë të FC Porto, me të cilin fitoi dopietën sezonin e kaluar.