Yassine Bounou (1991), portieri i përfaqëueses së Marokut, i është bashkuar skuadrës Saudite të Pro League Al Hilal pasi u largua nga klubi spanjoll Sevilla për 21 milionë euro.

Al Hilal publikoi një mesazh në X, i njohur më parë si Twitter, duke thënë: “Luani i Atlantikut është portieri ynë”.

Futbollisti i lindur në Kanada firmosi një marrëveshje trevjeçare me pagë 12 milionë euro në vit.

32-vjeçari Bounou ishte portieri i parë i Sevillas dhe ndihmoi Marokun të kalonte në çerekfinalet e Kupës së Botës në Doha vitin e kaluar, ndërsa ndihmoi gjithashtu ekipin spanjoll të fitonte dy kampionate të Ligës së Evropës.

Sipas raportimeve, Real Madrid dhe Bayern Munich ishin të interesuar për Bounou, i njohur gjithashtu si Bono, si një zëvendësues i përkohshëm për Thibaut Courtois dhe Manuel Neuer të cilët u lënduan.

Al Hilal, klubi më i suksesshëm në Azi dhe Arabinë Saudite, ka fituar 66 trofe, duke përfshirë katër kampionate të Ligës së Kampionëve të Azisë dhe 18 fitore në ligën vendase.