Alfred Schreuder (1972) është zyrtarisht trajneri i ri i Ajax-it. Jolandezi 49-vjeçar nënshkroi një kontratë në Johan Cruijff ArenA që zgjat deri në 30 qershor 2024, me një opsion për një sezon të tretë.

Ai do të pasojë Erik ten Hag, i cili u largua për në Manchester United, këtë sezon dhe është gati të krijojë suksese të reja në Amsterdam.
CEO Edwin van der Sar, së bashku me drejtorin teknik Gerry Hamstra dhe krahun e tij të djathtë Klaas Jan Huntelaar, ishin të pranishëm në nënshkrimin e kontratës.

Emërimi i Schreuder shënon një rikthim në Ajax për njeriun nga Barneveld, pasi ka punuar tashmë si ndihmës trajner për ten Hag nga janari 2018 deri në qershorin 2019. Gjatë asaj kohe, Schreuder ndihmoi për të sjellë në shtëpi fitoren e dyfishtë të kampionatit dhe kupës pasi skuadra arriti gjithashtu në gjysmëfinale të Champions League.

Schreuder bashkohet me Ajax nga Club Brugge, ku ai fitoi ligën belge sezonin e kaluar.

Para se trajneri i ri të fillonte punën në Belgjikë, ai ishte në TSG Hoffenheim dhe FC Barcelona. Për këtë të fundit, Schreuder vepronte si ndihmës i ish-trajnerit të Ajax, Ronald Koeman.

Trajneri i ri theksoi entuziazmin e tij për detyrën e re:
“Të bëhesh trajner në Ajax është një nder dhe një mundësi e shkëlqyer për mua, një që mezi pres ta shfrytëzoj. Unë do të doja të fitoja trofe në Amsterdam me një ekip që luan futboll tërheqës. Me një ekuilibër të mirë midis lojtarëve kryesorë me përvojë dhe shumë talenteve të mëdha.”