UD Almería është e lumtur të njoftojë nënshkrimin e tretë të verës për sezonin e ardhshëm 2023/24. Fytyra e re në skuadër është përfaqësuesi senegalez, Dion Lopy (2002)

Mesfushori vjen nga klubi francez Stade Reims për 8 milionë euro dhe nënshkroi një kontratë gjashtëvjeçare me Indálicos deri në 30 qershor 2029.

Gjashtë sezone për një futbollist që pavarësisht moshës së re, ka qenë një lojtar i kërkuar në afatin kalimtar. Në vetëm dy sesone në Stade Reims, në Ligën 1 franceze, ai ka pretenduar të jetë një mesfushor mbajtës me fuqi të madhe fizike, megjithëse është një futbollist shumë i kompletuar. Ai do të lëkundë fanellën e Rojiblancos në mesfushë, por është edhe shumë i aftë taktikisht.

Dion Lopy, i cili mbërriti në qytetin e Almería të premten mbrëma, tashmë ka veshur fanellën e Rojiblanco pasi i është nënshtruar testeve mjekësore.