West Ham United është i kënaqur të konfirmojë që Alphonse Areola (1993) ka përfunduar një transferim të përhershëm nga Paris Saint-Germain për 9.3 milionë euro (8 milionë stërlina)

Francezi Areola i bashkohet Hammers me një kontratë pesëvjeçare deri në 30 qershor 2027, me një opsion tjetër njëvjeçar, me pagë 6.24 milionë stërlina (7.2 milionë euro) në vit.

29-vjeçari luajti një rol kryesor gjatë huazimit sezonin e kaluar te West Ham në gjysmëfinalet e UEFA Europa League, duke mbajtur 5 herë portën e paprekur, duke pranuar vetëm 8 gola dhe duke bërë pritje të shumta të rëndësishme në njëmbëdhjetë paraqitjet e tij, dhe gjithashtu u paraqit në Premier League.  Emirates FA Cup dhe Carabao Cup.

Tani, francezi po pret me padurim të vazhdojë karrierën e tij në Londrën lindore në mënyrë të përhershme dhe po shijon përsëri lidhjen me shokët e tij të skuadrës për stërvitje parasezonale përpara një sezoni 2022/23 që do të përfshijë Ligën e Konferencës së Evropës UEFA dhe FIFA.  finalet e Kupës së Botës.

“Ndihem mirë, ndihem mirë, jam i lumtur që kam nënshkruar dhe i lumtur që qëndroj këtu përgjithmonë dhe mezi pres të filloj të stërvitem dhe të bëj punën. Gjëja kryesore është se ndjeva dashurinë e tifozëve sezonin e kaluar.  Diçka për mua që është vërtet e rëndësishme është të ndiej se më duan.  E di që duhet të bëj punën time dhe të bëj gjithçka për t’i bërë ata të lumtur, dhe padyshim edhe ekipin, shokët e mi, stafin dhe Xavi Valeron gjithashtu.  Atmosfera e sezonit të kaluar ishte e mrekullueshme, kështu që doja të bëja gjithçka për të qëndruar këtu. Ndihem rehat, ndihem sikur kur firmos në një klub, dua të ndjej se është si familja ime e dytë.  Natyrisht, ne jemi këtu çdo ditë dhe po ndajmë shumë kohë së bashku, kështu që unë duhet të ndihem rehat me të gjithë dhe të ndihem rehat me mua gjithashtu, kështu që thjesht ndihem rehat këtu.”, – tha Areola.